175701. M. HEGEWALD. U. vänster. Sig. u. dat. M. Hegewald 1886, olja på duk.
”Jakt”, skildring av en hund bredvid en dödad hjort i skogen. Mått 84,5 x 61.5 cm.
U. Två små sprickor återställd och fördubblats, små färg- och dukskador, retuschering.