175606. MATGRUPP, Gustaviansk stil, Svenska modellen, 1940/50-tal.
Ornamenterat matbord. Höjd:75cm. Diameter:110cm.
4 stolar med genombruten rygg samt krönt med rosett. Löstagbar sits.
Bordsskiva med mindre fläckar. Någon sadelgord som släppt på sits. Åldersslitage.