BYRÅ, Stockholmsarbete i rokoko. Petter Gyllenberg (ämbetsmästare i Stockholm 1767 - ca 1785).

175465. BYRÅ, Stockholmsarbete i rokoko. Petter Gyllenberg (ämbetsmästare i Stockholm 1767 - ca 1785).

Bukig form med tre lådor samt brännförgyllda beslag. Fanerad med valnöt, valnötsrot, plommon och björk. Intarsiadekor i rutmönster. Signerad P.GB samt Stockholms snickarämbete i översta lådan.

Längd 113, bredd 62, höjd 83 cm.

Skada på kant av låda samt på ena benet, senare lås, lösa beslag, fanerskador samt fanerresningar. Renoverad samt kompletterad.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 3 738