CHRISTIAN CARL MAGNUSSEN (1821-1896). Pilgrimsled i Italien.

1751530. CHRISTIAN CARL MAGNUSSEN (1821-1896). Pilgrimsled i Italien.

Christian Carl Magnussen (1821-1896), pilgrimsled i Italien, troligen 1853, monogrammed 'CCM' och daterad och märkt 'Rom' med lättläslig svårighet, ca. 63 x 75 cm

Konstnären, som kommer från Bredstedt i Norra Frisia, studerade vid Kungliga Konsthögskolan i Köpenhamn. Omkring 1850 stannade konstnären i Rom flera gånger, där han bland annat arbetade på målningar från det italienska folklivet. Han bosatte sig senare i Hamburg som porträttmålare.

PROVENIENS: Ägs av konstnärens familj.

på grund av ålder, med craquelé och mindre färgförlust. Retuschering på höger kant, här på baksidan, mindre retuscheringar endast i himmelens område.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 621