1749501. SERVIS, 28 delar Solveig, Rörstrand.
28 delar servisdelar i flintgods Solveig med dekor av ängsblom.
1 tallrik, Ø 24 cm
9 tallrikar, Ø 21,5 cm
3 tallrikar, Ø 18 cm
7 djupa tallrikar, Ø 24 cm
5 djupa tallrikar, Ø 21 cm
1 hänkelfat, 23 x 14 cm
1 uppläggningsfat, 24 x 18 cm
1 uppläggningsfat, 35 x 25 cm.
Bruksslitage.
1 tallrik Ø 24 cm med nagg
2 tallrikar Ø 21,5 cm med nagg
1 djup tallrik Ø 21 cm med nagg.
1 tallrik, Ø 24 cm
9 tallrikar, Ø 21,5 cm
3 tallrikar, Ø 18 cm
7 djupa tallrikar, Ø 24 cm
5 djupa tallrikar, Ø 21 cm
1 hänkelfat, 23 x 14 cm
1 uppläggningsfat, 24 x 18 cm
Bruksslitage.
1 tallrik Ø 24 cm med nagg