1744368. BARTOLOMÉ ESTEBAN MURILLO. EFTER. Santa Justa.
Olja på duk
Enligt originalet som gjordes runt 1660 och bevarat på Meadows Museum i Dallas (inv. MM.72,04)
51,8 x 44,2 cm.
Fouls, särskilt i marginalerna. Rygg fodrad med papper och en tyglapp. Stöd med deformationer, gamla restaureringar och kromatiska återintegreringar. Stomme i stuckaturerat och förgyllt trä, med smärre fel.
Olja på duk
51,8 x 44,2 cm.