META PLÜCKEBAUM. Meta Plückebaum, målning, 'Peggy'.
1738410. META PLÜCKEBAUM. Meta Plückebaum, målning, 'Peggy'.
Meta Plückebaum (1876-1945), målning, ”Peggy”, olja på pannå. Skildring av en kattunge på en ljusblå filt, signerad längst ner till höger, och inskriven på baksidan, 23x18cm (38x32cm).