GUNDOLPH ALBERTUS FÖR GEORG JENSEN. Besticksuppsättning, ca 1930. (92 delar).

1734631. GUNDOLPH ALBERTUS FÖR GEORG JENSEN. Besticksuppsättning, ca 1930. (92 delar).

Består av:
8 gafflar, stämplar, importstämplar för London 1935, 195cm,
8 middagsknivar med rostfria blad, stämplar, 6 med importstämplar för London 1934, 2 för 1936, 25cm,
8 kvällsgafflar, stämplar, 6 med importstämplar för London 1935, 2 för 1936, 16,5 cm,
8 kvällsknivar med rostfria blad, stämplar, 7 med importmärken för London 1935, 1 för 1936, 195cm,
8 dessertskedar, stämplar, importstämplar för London 1935, 17cm,
8 soppskedar, stämplar, 6 med importstämplar för London 1936, 1 för 1934, 1 för 1935.
8 fiskknivar, stämplar, 6 med importmärken för London 1931, 2 för 1935, 19,5 cm,
8 trekantade fiskgafflar, stämplar, 6 med importstämplar för London 1931, 2 för 1935, 16cm,
8 sorbet skedar, märken, 6 med importstämplar för London 1935, 2 för 1932, 14,7cm lång,
8 kaffeskedar, stämplar, importstämplar till London 1935, 9,5 cm lång,
2 serveringsskedar, tillverkarens märken, 1 med importmärken för London 1931och olika tillverkare varumärke G.S, den andra 1935, 20cm,
par salladsservrar, tillverkarens märken, importstämplar för London 1933,1934, 16.5cm,
2 smörknivar, tillverkarens märken, importmärken för London 1931, 11cm,
par såsslevar, fabriksmärken, 1 med tillverkarens märke G.S. importmärken för London 1931, de andra 1936, 19cm,
carving kniv och gaffel med rostfria blad, tillverkarens märken, importstämplar för London 1935, kniv 32cm, gaffel 25cm,
par hummer plockar, tillverkarens märken, importmärken för London 1934, 3442 gram (110.6 troy ounces) vägbara. (92).

alla med tillverkarens märken G. J Ld, med undantag för de två objekt som nämns i beskrivningen, en middagskniv med handtag som kommer bort från bladet men stabil, annars bara ytlig ljus yta repor, och minimalt slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Består av:

The Auction Hub
Antal besök: 1 305