173360. SKRIVBORD, allmoge, Italien, Florens, 1700/1800-tal.
Längd 115, bredd 57, höjd 75 cm
Proveniens: jordbrukskontor utanför Florens. Vid detta bord kvitterades olivoljan som gjordes och såldes.
Delvis hårt slitage, skador sprickor och senare lagningar och ombyggnation. Översta lådan saknar handtag.