1731570. SKRIVSKÅP med snedklaff, ek, 1800-talets början.
Tvådelat skåp i ek och fur, invändigt svärtad. Överdel med hyllinredning bakom dörrpar, nederdel med skrivklaff och lådor, orginalbeslag. Höjd 100 cm, bredd 104 cm, djup 52 cm.
Åldersrelaterat bruksslitage, torrsprickor, avslag, fläckar, en låda med hål i botten.