173070. MATSKEDAR, 5 st, silver, 1700-1800-tal, vikt 288 gram.
Nils Tornberg, Linköping 1791.
Bengt Tornberg, 2 st, Linköping 1810.
Henrik Hervander, Linköping 1806.
Barkander och Söhrling, Linköping 1833.
Bruksslitage. Graverade initialer samt stämplat vapen.