Tillverkat av Karl Andersson & Söner, modellen formgiven 1992, skiva fanerade i körsbär, hopfällbart underrede i massiv ek, 1990-tal, etikettmärkt under skiva, höjd ca 55, ca 140 x 80 cm.
Bruksspår, smärre märken, spricka på undersidan.