172877. MATSALSGRUPP, 5 delar, "Svensk Fur", Göran Malmvall, Karl Andersson & Söner 1940/50-tal.
Kvistren syrabetsad furu, stolar med välvd rygg. Matbord, längd 134, med iläggsskivor 188, bredd 75, höjd 72cm.
Bruksslitage, repor, märken, ställvis blekt.