1724091. IKON AV NÅD MADONNA.
1724091. IKON AV NÅD MADONNA.
”Roma Madonna” -ikonen
Ikon av Maria med Jesusbarnet, båda kronad, Ryssland eller grekisk region, troligen 1700-tal.
Ordet ”Roma” i Marias krona är extremt sällsynt. Ordet kan betyda Rom. Bokstäverna hänvisar således till Rom som kristendomens huvudstad. Den ortodoxa kyrkan likställde Byzantium och Moskva som deras viktiga centra med Rom och skapade teorin om ”Three Roms”.
omkring 1800, Grekisk mästare på 1700-talet, porträtt av Svarta Madonna av Barmhärtighet inskriven i kronan, olja/guld, duk i äkta oxöga ram, bildens mått: 52 x 32 cm, rammått: 64 x 44 cm.
”Roma Madonna” -ikonen