Heinz Zolper (f. 1949 i Köln), målning, 'Voom!', olja på duk. Skildring av en yxa på en planka under ett mål på grön-svart randig bakgrund, signerad och betitlad på baksidan, 97x76cm (102x82cm).
Heinz Zolper studerade vid Düsseldorf Art Academy och vid University of Applied Sciences for Art and Design i Köln. Han var masterstudent med professor Krämer och professor Strack. Sedan 1974 har Heinz Zolpers verk varit representerade i många nationella och internationella samlingar och utställningar.