Fanerat med valnöt. Rikt skuret krön i form av rosor och roccaille. Glasade dörrar. 5 flyttbara hyllplan av trä. Låda i nedre del. Höjd 212 cm, längd 93 cm, djup 45 cm.
Smärre skador. Nyckel av.
Nycklar saknas.
Smärre skador. Nyckel av.
Nycklar saknas.