Morisk dansare ”Zauberer”, efter Erasmus Grasser, 1900-tal.

1718262. Morisk dansare ”Zauberer”, efter Erasmus Grasser, 1900-tal.

Enligt Erasmus Grasser (ca. 1450-1518), lindträ, förgyllt och färgat. grips. Fullt snidad figur med en ormhatt från en serie av tio figurer, skapad runt 1480 för balsalen i Gamla rådhuset i München. H: 78 cm.

Små tecken på ålder, partiell förlust av färg, craquelure, 1 kula saknas på fållen, liten retuschering på vänster knä.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 970