6 fat, 4 kaffekoppar med fat, 4 tekoppar med fat, såskål, 16 assietter, 3 förrättstallrikar, 8 bordstallrikar, 7 mattallrikar, 3 större djupa tallrilar, samt 3 mindre djupa tallrikar. Dekor i grön och guld av fåglar på kvist.
Mindre nagg. Missfärgningar samt mindre krackeleringar.