- CARL LARSSON, Efter. Hukande flicka, etsning, 360/360.
1716290. - CARL LARSSON, Efter. Hukande flicka, etsning, 360/360.
”Crouching Girl/ Crouching Girl/ Flicka på huk/ Femme accroupie”, etsning ur serien om 6 etsningar, tryck från originalplåt, Hjert&Hjert 1983.
baserad på en blyertsteckning (Göteborgs Museum)
Plåt stämplat på baksidan och numrerat i bly ”360/360.”, tallrik ca. 24 x 20 cm, arkstorlek 54 x 40 cm.