KARL " XYLOGRAFEN " ANDERSSON. 1853-1942, olja på duk.
171609. KARL " XYLOGRAFEN " ANDERSSON. 1853-1942, olja på duk.
Karl Andersson (1853-1942) var en av Roslagsmålarna och god vän med
bl.a Albert Engström och höll till ute i Grislehamn.
Ej signerad men stämpelintyg a tergo
65 x 84 cm.
65 x 84 cm.