171140. SKÅP, rokoko 17/1800-tal.
Tvådelat. Invändigt med fyra hyllplan. Nedtill utdragbar låda. Gångjärn, lås samt nyckel original. Höjd 195 cm, bredd 103 cm, djup 40 cm.
Senare bemålning samt beslag. Nederdel från sent 1800-tal. Åldersslitage. Nyckel finnes.
Nyckel/nycklar finns.