ANDREAS SPEIER. Andreas Speier, målning, alpint landskap.
1708416. ANDREAS SPEIER. Andreas Speier, målning, alpint landskap.
Andreas Speier (1919-1981), målning, alpint landskap, olja på duk. Illustration av en alpin exteriör med en vattenmassa till vänster och fältarbetare i mitten av marken, samt en bergskedja i bakgrunden, signerad längst ner till vänster, 69x98cm (84x114cm).