1702801. MARCEL BREUER. Fåtölj, modell s35, Thonet.
Kromad stålrörsstomme med flätad rotting i sits och rygg. Bokträ på armlän. Etikettmärkt. Sitthöjd ca 36 cm, rygghöjd 82 cm, bredd 65 cm, djup 80 cm.
Bruksslitage, märken, skador, nedsutten, delvis blekt.