Vas, Gefle. Höjd 17 cm. Fat, 6 st, "Bungalow", Gustavsberg. Kanna, 50 tal. Assietter, 6 st, "Rubin", Gefle. Grytor, emalj, 2 st, bl.a Kockums.
Bruksslitage, emaljskador.