Träklädd kant. Stämpelmärkt "Stockholms Galvaniseringsfabrik". Längd 165,5 cm. Bredd 71,5 cm. Höjd 57 cm.
Bruks- och åldersslitage. Märken, ytsmuts, bucklor.