URVERK för GOLVUR, trä, Jonas Hansson, Nyland. 17/1800-tal.

169252. URVERK för GOLVUR, trä, Jonas Hansson, Nyland. 17/1800-tal.

Urverk med kugghjul av trä. Pendel och 2 st lod. Märkt N 407 på baksidan. Urtavlans diameter 25 cm.

Slitage. Senare låda för väggmontage.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 3 337