TORRKOMPASS samt STOPPUR, 1800-talets andra halva, 1900-talet.

169246. TORRKOMPASS samt STOPPUR, 1800-talets andra halva, 1900-talet.

Torrkompass, kompasshus i papper, pappersros. Troligen C. F. Kahl, Göteborg. Höjd 3,5, diameter 7,3 cm.

Stoppur, Schweiz, höjd 6,5 cm.

Torrkompass, slitage. Anlupen metall. Smutsigt glas.
Stoppur, bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Stoppur, bruksslitage.

Antal besök: 886