1689436. TAKLAMPA, Swedish Grace, 1920-tal.
Stomme i mässing med frostade glasskivor.
Bredd 34 cm
Höjd ca 52 cm.
Slitage, smärre bucklor. Spår av putsmedel. Upphängningskrok saknas. Möjligen senare hål ovanpå den arm som elkabel ligger i. Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.
Bredd 34 cm
Höjd ca 52 cm.