Överdel med spröjsade glasluckor. Uppfällbar skrivklaff klädd med grönt skinn. Fyra lådor. Längd 75, bredd 46, höjd 188 cm.
Bruksslitage, smärre fanerskador på klaffen.
Nyckel/nycklar finns.