168586. URNA MED LOCK, kompaniporslin, Qianlong (1736-95).
På vardera sida centrerad bemålning med landskapsmotiv varav ett med dekor av tremastat skepp med svensk flagga och trana samt ett med bildscen i rött.
Total höjd ca 39 cm.
Lock med lagning samt skador, diverse lösa delar medföljer. Glasyrdefekter. Slitage.
Total höjd ca 39 cm.