Tupp, signerad Åke Holm Höjd 39 cm. Längd 27 cm
Referenslitteratur Åke Holm, Keramiker och Skulptör. Av Ronny Rudolf och Rolf Lindstrup, se från sida 180.
Mindre ytslitage.