SKULPTUR, bronserat och grönpatinerat stengods, Åke Holm, 1940-tal.

1684940. SKULPTUR, bronserat och grönpatinerat stengods, Åke Holm, 1940-tal.

"Adam och Eva i paradiset", Unik, signerad Åke Holm
Höjd 32 cm, bredd 23,5 cm

Referenslitteratur Åke Holm, Keramiker och Skulptör Rudolf och Rolf Lindstrup, se sida 167.

Mindre ytslitage.

Tema

Auctionets samlade vårkvalitetsauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 32 cm, bredd 23,5 cm

Mindre ytslitage.

Tema

Antal besök: 1 376