1684940. SKULPTUR, bronserat och grönpatinerat stengods, Åke Holm, 1940-tal.
"Adam och Eva i paradiset", Unik, signerad Åke Holm
Höjd 32 cm, bredd 23,5 cm
Referenslitteratur Åke Holm, Keramiker och Skulptör Rudolf och Rolf Lindstrup, se sida 167.
Mindre ytslitage.