167340. LJUSKRONA, empirstil, 1900-tal.
Höjd utan kedja ca 63 cm.
Stomme av mässing. Behängd med prismor. Sex ljusarmar. Elektrifierad. Diameter ca 48 cm.
Lösa manschetter i glas med prismor.
Bruksslitage.
Några lösa prismor, några prismor borta.
Höjd utan kedja ca 63 cm.
Bruksslitage.