SÄNG, empire, 1800-talets första del.

1667157. SÄNG, empire, 1800-talets första del.

Fanerad med mahogny, utsvängda kortsidor, huvudända med baldakin, dekor med voluter och palmettbård. Längd 210, bredd 112, höjd med baldakin 252 cm. Sängens innermått längd 202, bredd 101 cm.
Proveniens: Familjen Hagemann, enligt uppgift ursprungligen från Saint Croix, dåvarande danska Västindien. 1908 till Bergsjöholms slott utanför Ystad, sedan vidare genom arv till familjen Stiernswärd Havgårds säteri, därefter såld vid auktion 2010 till nuvarande ägare.

Bruks och åldersrelaterat slitage, fanérskador och förluster, märken, förlängd.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 540