1657652. SYSTEMET GLASHÜTTE FICKUR.
Glashütte system, 800 silver, slutet av 1800-talet, boettdiameter utan krona: 51 mm.
”Glasverkssystem”
signerad urtavla, fall och rörelse,
silver inre lock
Crown lift, ankarsystem med svanhals finjustering intakt
fyra skruvas chatons, vit emalj urtavla, svart
Romerska siffror.
Inte testad utanför ramen. Det fungerade med katalogisering. Ingen funktionell garanti ges.
”Glasverkssystem”
silver inre lock
Romerska siffror.