NILS NILSSON SKUM. Renhjord på fjället. Krita och blyerts. Signerad och daterad 1945.
165205. NILS NILSSON SKUM. Renhjord på fjället. Krita och blyerts. Signerad och daterad 1945.
Text a tergo: N=5-P. 27 x 34 cm. Medföljande text signerad Skum: "N=5-P Ny skat flyda ned fron höga fjället till skok landet till vender bedes åmråde att ej behöves vakta renarna för varg skatan ny är jull snart att bönderna har hopa sinna hö, att laparna behöves betala hö skata.".