Biografi

Nils Nilsson Skum var en samisk målare och tecknare, och en av de mest kända samiska konstnärerna.

Renhjord signerad och daterad 1948.

Hans föräldrar var renskötande nomader, och även han arbetade som renskötare under större delen av sitt liv. Som konstnär var han helt självlärd. Motiven till hans målningar var renskötsel och traditionellt samiskt liv. Han arbetade även med slöjd, exempelvis vackert ristade knivar, och skulptur.

Under 1930-talet slog han ner Sjisjka för att bli konstnär, pågrund av att hans renhjord minskat drastiskt. Hans teckningar och målningar betraktades först som etnografiska dokument, men kom att erkännas som fullödig konst och spreds till en bred publik, bland annat tack vare avbildningar i olika bokverk.

Nils Nilsson Skums verk återfinns idag på bland annat Nordiska museet i Stockholm.

Har du ett föremål av Nils Nilsson Skum hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.