Längd 85 cm. Ristsignerad av Evert Taube och Gunnar Turesson.
Enligt uppgift skänkt av Evert Taube till musikanten Björn Svensson på "Den Gyldene Freden" 1943. Lutan i fråga skänktes då Evert vid ett tidigare tillfälle i berusat tillstånd slagit sönder Björn Svenssons luta. Enligt historien ska då Björn Svensson bett Evert Taube och trubadur kollegan Gunnar Turesson att rista sina namn på lutan med en gaffel. Teckning utförd av Evert Taube och kvitto från Den Gyldene Freden daterat 18/6 -43 medföljer.
Säljare: Björn Svenssons familj.
Slitage och skador.
Slitage och skador.