164587. RING 18k/23k guld med porfyr, otydliga stämplad, 1900-talets första hälft.
Ring i 23k guld med 18k guldinfattad cabushonslipad porfyr.
Sten diameter ca 1,5 cm.
Ringstorlek ca 18,5.
Senare omarbetad och kompletterad med infattad sten.
Slitage.