164108. STOL, gustaviansk, 1700-tal.
Rygg med rikt skuren dekor med bland annat sädesax och lagerkrans.
Lös originalsits. Framtagen originalmålning.
Total höjd 89 cm.
Kompletterad. Smärre skador. Sedvanligt bruks- och åldersrelaterat slitage. Maskstungen.