THE BEATLES, Klänning, 1960-tal.

1638488. THE BEATLES, Klänning, 1960-tal.

Rak kortkort klänning av mönstertryckt bomullslärft i blått och vitt. 1 framstycke med bystinsyningar, 1 bakstycke, slits i vänster sidsöm, hals- och ärmringning invändigt kantade med snedslåar av tyget. Trycket är i s.k OP-stil = optisk, där halva stycket är blått med vita prickar och den andra halvan tvärtom. Mot denna botten avtecknar sig 4 huvuden i grafisk/fotografisk återgivning i svart/vitt under varandra. Det är de 4 musikerna i popgruppen The Beatles som 1962 blev världsbeömda och under hela 1960-talet var världens populäraste popgrupp. Intill huvudena en gitarr och deras olika autografer påtryckta. Bakstycke och framstycke har samma mönster.

Storlek 40.

oanvänd med original prislapp kvar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Storlek 40.

Antal besök: 4 267