1632165. BALJA, trä, 17/1800-tal.
Höjd ca 51 cm
Längd ca 95 cm
Bredd ca 66 cm
Proveniens: Kommer från gammal släktgård i Mörby, Listerlandet.
Ålders- och bruksslitage. Ytsmuts, torrsprickor, trä skador.
Tillägg 16/2-21: Järnringen har kasat ner något och behöver spännas.