SIMON PANTALEON. Tillskriven. Fickurställ, svensk högklassig rokoko, Stockholm, 1700-talets mitt.

1629828. SIMON PANTALEON. Tillskriven. Fickurställ, svensk högklassig rokoko, Stockholm, 1700-talets mitt.

Fot av förgylld ciselerad brons i form av blad och C-formationer. Lövverk i klippt grönmålad plåt (möjligen av koppar), samt ekollon av förgylld brons. Höjd 27, bredd 42, djup 22 cm.
Jämför den bordspendyl signerad av Simon Pantaleon Stockholm, från Biby, som såldes på Stockholms Auktionsverk 9 juni 2014.
Överintendenten Carl Hårleman som bland annat ansvarade för inredningarna på Stockholms slott engagerade franska hantverkare. År 1745 kom bronsgjutaren René La Cour, ciselören Pierre Pantaleon och hans son Simon Pantaleon till Stockholm. Carl Johan Cronstedts omnämner både far och son vid Stockholms slott i mitten av 1700-talet. Simon Pantaleon tillverkade bland annat ljusplåtar och ljusarmar av brons till slottet. Simon Pantaleon samarbetade senare med hovciselören Fredric Ludvig Rung vid tillverkningen av beslag till Georg Haupts mineralskåp 1774, som var en gåva till prinsen av Condé.

Dekor på fot saknas (möjligen ursprungligen en porslinsfigur). Slitage. Lövverk med slitage, färgbortfall, fåtal löv eller ekollon saknas, fåtal bristningar/skador. Fickurshållaren lagad i fästet.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 923