162681. HANDBREVVÅG, mässing, Frans Svanström samt VIKTSATS, 7 delar, mässing, 1800-tal.
Handbrevvåg, päronformad, mässingsvisare visar ort med portouppgifter. Klämma att hänga brev i. Längd ca 12 cm.
Viktsats, höjd ca 4,5 cm.
Slitage. Klämma saknas på våg.