1623849. SIGVARD BERNADOTTE. bord, "Virrvarr", Edsbyverken.
Matbord, skiva med laminat, två underliggande utdragbara skivor. Runda ben. Höjd 74 cm, längd ca 90 cm + 28 x 2, total längd ca 145 cm, bredd 75 cm.
Normalt bruksslitage, repor, skav och någon svag fläck på skiva, laminatet har ett par mindre skador i yttre kanter.
Sigvard Bernadotte (1907–2002)