MECCANO, "Eiffeltornet", Jan Myrdal, 1930-/40-tal.

1623038. MECCANO, "Eiffeltornet", Jan Myrdal, 1930-/40-tal.

Tornet är byggt av Jan Myrdal som liten. Enligt uppgift byggdes totalt tre exemplar av denna modell, varav detta är det enda kvarvarande exemplaret. Tornet omnämns b.la. i Myrdals memoarer. Det har även medverkat på flertalet utställningar genom åren, b.la. Paris. Invändig belysning. Bottenplatta ca 90 x 90 cm. Höjd ca 200 cm.

Ytslitage. Repor och märken. Mindre skador förekommer. Ej funktionstestad belysning. Ingen funktionsgaranti lämnas.

Tema

Auctionets samlade vårkvalitetsauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Antal besök: 2 614