1618412. FIGURER, 2 ST, Vili, DRC/Angola/Kongo-Brazzaville/Gabon, sannolikt 1900-talets första del.
Träskurna, pigmenterade, ögon med insatser av glas.
Höjd 26,5 cm.
Proveniens: Torbjörn Lindells samling, Landskrona.
Kvinnogestalt med lagning, något orstungna.