161289. GOLVUR, fodral med mahognyfaner, Karl Johan, 1800-tal.
Fodral i tre delar. Dekor av lyra.
Pendel och nyckel till en sidodörr finns. Pendel med inristning "o. Roth".
Total höjd ca 238 cm.
Proveniens: Enligt utsago stått på Ludvika Herrgård.
Lod saknas. Slitage, skador, renoverad, kompletterad, omarbetad.