1611746. BESTICK, 34 delar, silver, Christian Hammer, Stockholm, 1800-talets senare hälft.

Vapendekor, ätten Tersmeden
6 skedar, längd 22 cm
6 gafflar, längd 21 cm
6 knivar, längd 26 cm
6 skedar, längd 19 cm
10 skedar, längd 14,5 cm

Totalvikt ca 1990 gram.

Märken och slitage, glapp mellan blad och skaft på ett par knivar, knivblad ej silver.

Vapendekor, ätten Tersmeden
6 skedar, längd 22 cm
6 gafflar, längd 21 cm
6 knivar, längd 26 cm
6 skedar, längd 19 cm
10 skedar, längd 14,5 cm

Totalvikt ca 1990 gram.

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Leverans: Ange din plats

Ange din plats för att se transportalternativ och priser.

Göteborgs Auktionsverk
Ort
Göteborg, Sverige
Placering
7Vitrin
Föremålsnr
1611746

Om auktionshuset

Namn
Göteborgs Auktionsverk AB
Momsnr
SE556587-970601
Org.nr
556587-9706
Telefon
031-7047700
Adress

Värmlandsgatan 2
413 28 Göteborg
Sverige

Läs mer om auktionshuset.

Antal besök: 179