SPEGELSKÄNK med rikt skuren dekor, 1800-talets slut.
160617. SPEGELSKÄNK med rikt skuren dekor, 1800-talets slut.
Rikt skuren dekor bland annat i form av djurhuvuden och mytiska väsen. Slipat spegelglas i center. Monogram "CS".
Längd 186 bredd 57 höjd ca 285 cm.
Delbar i tre sektioner på höjden (ca 105+143+38 cm.)
Skador, ställvis blekt och fläckar. Fläckar på spegelglas. Hyllplan saknas.